OKOLICA & SIEDLISKO

Nasze siedlisko, zanurzone w jurajskich lasach, położone jest w otulinie Rezerwatu Przyrody Sokole Góry oraz przy szlaku Orlich Gniazd. Przyroda z licznymi szlakami turystycznymi kusi do pieszych, czy rowerowych wycieczek, skałki i jaskinie zapraszają bardziej aktywnych, a leżaki w siedlisku gotowe są do spędzenia z Wami błogich chwil z książką w ręku.
Wolnych chwil w siedlisku nie ma dużo, ale każdą z nich wykorzystujemy, jak tylko się da.
Organizujemy warsztaty i spotkania, a wszystkie ogłaszamy na naszym fanpage na FACEBOOK.

SOKOLE GÓRY – siedlisko położone jest w terenie leśnym i przylega do licznych szlaków turystycznych. Stąd już tylko rzut beretem do Sokolich Gór. W nich można błądzić po jurajskich szlakach i jaskiniach, wspinać się po skałkach, podziwiać krajobraz z trasy NORDIC WALKING (ok. 9 km). To właśnie walory przyrodnicze i krajoznawcze są największym skarbem Jury.
SZLAK ORLICH GNIAZD – to ok. 160 km szlak turystyczny (w wydaniu rowerowym ok. 190 km) łączący Częstochowę z Krakowem. Szlak ten znany jest z pięknych zamków i warowni, do których docieramy przez rezerwaty przyrody. Piękne krajobrazy i wielkie wapienne ostańce, to najbardziej charakterystyczne elementy Jury. Moimi ulubionymi ostańcami są te w Złotym Potoku.

ZAGRODA ZWIERZĄT GOSPODARSKICH
Od samego początku, oprócz psów, mieszkają tu różne zwierzęta gospodarskie. Kiedyś były koty, kury, różnej maści kaczki i gęsi. Były króliki z Amelką i jej mężem Wiktorem oraz stadkiem ich dzieci. I były malutkie gąski, które wykluły się w domu, a po przeprowadzce do kurnika codziennie do domu wracały. Dziś mieszka tu sędziwa klaczka Dolores – mój pierwszy koń, który latem, wraz ze swoim synkiem Dixonem kosi trawę. Jest w dalszym ciągu stadko kur, perliczki i wiekowa gęś Lola.

PRZYDOMOWY OGRÓDEK
Jest również mały ogródeczek, w którym naturalnymi metodami uprawiamy, albo staramy się uprawiać warzywa, owoce i zioła. Są piękne motyle i nielubiane chrabąszcze, które co roku zjadają mi piękne róże. Jest lubczyk i krzaczki malin. O relaks w ogródku od kilku lat dba chmiel. Na wielkiej pryźmie co roku zbieramy dynie, a truskawki, mimo, że krzaczków jest niewiele, panoszą się coraz bardziej i uzurpują sobie prawo do zajmowania coraz większej przestrzeni.
Poza tym ma być sielsko i spokojnie. I chyba tak jest.

CHARTY I PSY
Oczywiście! O czym może rozmawiać psiarz wieczorową porą? Oczywiście o swoim psie. My również chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą i doświadczeniem, dlatego psie pogaduchy to częsty temat naszych wieczornych spotkań. W tym roku, na naszym blogu charty.pl ruszamy z serią opowieści taktujących o dobrostanie psów i fajnym z nimi życiu. Zajrzyjcie do PSIEWODNIKA

WARSZTATY RĘKODZIEŁA
W sezonie letnim będzie się działo! Będziemy haftować, tkać, pleść wianki i androny, robić na drutach, by zimową porą zarzucić na ramiona własnoręcznie zrobioną chustę lub zaznaczyć miejsce, gdzie skończyliśmy czytać książkę, zrobioną przez nas zakładką. Będzie się działo i o tym będziemy informować na naszych profilach w social mediach.
Lisia Nora sama w sobie jest bardzo inspirująca, dlatego regularnie odbywają się w niej warsztaty, szkolenia, różnego rodzaju imprezy plenerowe. Z tej również przyczyny siedlisko przyciąga fotografów. Odbywają się tutaj warsztaty fotografii, ślubne sesje zdjęciowe, plenery.